Młynek do kawy jest elementem niezbędnym zarówno w domu miłośnika kawy, jak i w lokalu serwującym ten napój. Jest on przeznaczony do mielenia kawy ziarnistej, która uchodzi za lepszą pod względem jakości niż ta już zmielona. W ten sposób można uwolnić najcenniejsze smaki i aromaty. Mielenie powinno odbywać się tuż przed parzeniem.

Ostrzowe młynki do kawy

Ostrzowe młynki do kawy są dosyć tanie i jednocześnie słabe jakościowo. Kawa jest rozcinana przez ostrza na nierówne kawałki, a to powoduje tworzenie się dużej ilości pyłu. Ponadto nagrzewanie się ostrzy może prowadzić do przepalenia kawy i uzyskania napoju o gorzkim smaku.

Żarowe młynki do kawy

Produktem lepszej jakości jest żarowy młynek do kawy. Żarna obracają się ścierając kawę, a przemiał jest równy i precyzyjny. Zazwyczaj tego typu młynki posiadają opcję regulacji stopnia mielenia. Produkty różnią się od siebie wielkością i sposobem montażu żaren, a także precyzją mielenia.

Automatyczne młynki do kawy

W automatycznych młynkach do kawy żarna wprawiane są w ruch za pomocą silnika elektrycznego. Żarna ścierają kawę, a im bliżej siebie się znajdują, tym jest ona drobniej zmielona. Produkty można podzielić na te do espresso, które gwarantują drobny przemiał, oraz do alternatyw, dzięki którym da się zmielić kawę do metod przelewowych. Dostępne są również młynki uniwersalne, które sprawdzą się w każdym przypadku. Umożliwiają one szybką zmianę regulacji grubości mielenia, z której skorzystają miłośnicy różnych metod parzenia. Produkty różnią się od siebie wielkością, wyglądem, mocą silnika oraz szybkością obrotu żaren, co przekłada się na szybkość mielenia. Na ten aspekt powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby poszukujące młynków do profesjonalnych kawiarni.

Ręczne młynki do kawy

Ręczny młynek do kawy wymaga użycia siły mięśni do działania. Żarna są wprawiane w ruch po zakręceniu korbką. W taki sposób możliwe jest mielenie ziaren. Tego typu produkty wyróżniają się niską awaryjnością, niewielkimi rozmiarami oraz mobilnością. Z racji tego, że nie wymagają one użycia energii elektrycznej, można z nich korzystać w każdych warunkach. Młynki ręczne nie są przeznaczone jedynie dla początkujących baristów. Wiele modeli charakteryzuje się dużą precyzją i dokładnością mielenia. Sprawdzą się one również podczas przygotowywania espresso. Planując zakup ręcznego młynka do kawy należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, wielkość i stabilność żaren, a także ilość kawy, którą można jednorazowo zmielić. To szczególnie ważne w przypadku chęci zabierania produktu w podróże.