Cynamon można stosować w proszku lub w całości. Laski cynamonu bardziej nadają się do przygotowania naparów i wywarów, natomiast sproszkowane do aromatyzowania potraw i napojów.

Ma słodko-cierpki, lekko pikantny smak i przypomina goździki. Swój smak i zapach zawdzięczają aldehydowi cynamonowemu, substancji organicznej zawartej w olejku eterycznym cynamonu.

Kiedy myślisz o cynamonie, dwie pierwsze rzeczy, które przychodzą Ci na myśl, to ciasteczka i Boże Narodzenie. W rzeczywistości cynamon jest, obok imbiru, par excellence bożonarodzeniową przyprawą, używaną przede wszystkim do przygotowania pomysłowych i kolorowych herbatników.

Jeśli masz ochotę na zabawę próbując przepisów z innych krajów, możesz spróbować swoich sił w przyrządzaniu pysznych szwedzkich rogalików kanelbullar na bazie cynamonu i kardamonu bardzo popularnego w krajach skandynawskich.

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na delektowanie się tą przyprawą jest dodanie jej do ulubionego gorącego napoju, zrobienie mleka cynamonowego lub przygotowanie herbaty ziołowej z 300 ml wrzącej wody, laską cynamonu i odrobiną miodu. Choć stosowana głównie w deserach, jest to przyprawa odpowiednia również do dań słonych, doskonała do przyprawiania risotto, makaronów i dań mięsnych.

Cynamon w kosmetykach

Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne i antybakteryjne jest często polecany jako składnik pachnących peelingów i maseczek do twarzy DIY. Jednak, chociaż jest przydatny w walce z pryszczami i zaskórnikami, może powodować reakcje alergiczne, dlatego warto zachować ostrożność.

Poznaj zastosowania i właściwości olejku cynamonowego.

Cynamon nie dla każdego? Przeciwwskazania

Dwie główne odmiany cynamonu, kasja i cejlon, zawierają kumarynę, aromatyczny związek chemiczny, który może mieć skutki uboczne, gdy jest przyjmowany w dużych dawkach. Odmiana cejlońska zawiera go mniej niż odmiana cassia. Ilość normalnie używana w kuchni do przyprawiania deserów i potraw nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Cynamon nie jest zalecany w okresie ciąży i karmienia piersią. Ponadto nałożony na skórę może powodować podrażnienie skóry.