W ostatnich latach eksperymentowano z jej użyciem nawet w pikantnych potrawach, a wynik był zaskakujący. Przyjemność, jaką daje połączenie słodkiego i pikantnego, jest dobrze znana, ale wciąż rzadko można znaleźć czekoladę jako odważny kontrast z daniami głównymi.

Powszechnym zwyczajem jest jednak kojarzenie czekolady z serami. Na przykład tarta z ricotty i czekolady lub bardziej klasyczne Tiramisu, dzięki któremu mascarpone i kakao są filarami swojego sukcesu, lub ponadczasowy sernik. W ostatnich latach przetestowano tysiące kombinacji i dziś na rynku znajdziemy batoniki nadziewane egzotycznymi owocami, kokosem czy limonką lub doprawiane różnymi przyprawami, solą czy chilli.

Różne sposoby wykorzystania czekolady

Obecnie można znaleźć czekoladę na rynku we wszystkich formatach: batoniki, dropsy, płatki, proszek, lukier i syrop. Ci, którzy mają większą zręczność w kuchni, mogą stworzyć taki format, jakiego potrzebują w domu. Na przykład z prostego batona możesz szybko stworzyć lśniący lukier do ciast, dodając masło lub śmietanę i powoli roztapiając te składniki w kąpieli wodnej. Roztapiając resztki jajek wielkanocnych, możesz z łatwością stworzyć zdrowe dmuchane ciastka ryżowe dla dzieci, dodając roztopione płatki czekoladowe i wlewając masę do zabawnych foremek. Lub klasyczne dekoracje i dodatki do ciast lub deserów lodowych.

Korzyści z czekolady

Udowodniono, że ciemna czekolada okazuje się nawet cenną pomocą w walce z dodatkowymi kilogramami. Im wyższy procent kakao i niższy procent masła kakaowego, tym mniej kalorii będzie zawierał baton. Trzeba też głośno powiedzieć, że masło pochodzące z przerobu nasion zalicza się do kategorii „dobrych” tłuszczów. Bogata w przeciwutleniacze i minerały czekolada zawiera również silny stymulant, podobny do kofeiny, który pomaga stymulować metabolizm, ułatwiając w ten sposób proces odchudzania podczas spersonalizowanej diety niskokalorycznej. 20 g ciemnej, lub ekstra ciemnej, a tym samym  gorzkiej czekolady, okazuje się być właściwą przeciętną dawką do codziennego spożywania. Niektóre badania wykazały nawet, że stałe spożywanie czekolady może zapobiec wystąpieniu cukrzycy.