Jest kwintesencją świeżo palonych i zmielonych ziaren – espresso to kawa, bez której nie napijesz się cappuccino czy mocniejszego flat white. Jest gęste, mocne i aromatyczne oraz stanowi obowiązkową bazę do serwowana innych napojów kawowych. W tym wpisie dowiesz się, jakie specjały możesz dzięki niemu zaserwować.

Perfekcyjnie przyrządzone espresso wymaga sprawnej ręki doświadczonego baristy. Nie musisz chodzić do kawiarni, ponieważ teraz, najlepsza włoska kawiarnia, może zawitać w Twoim domu! Wystarczy mieć odpowiednią kawiarkę, taką jak La Pavoni ekspres, która zaserwuje Ci prawdziwą, neapolitańską wersję tego aromatycznego naparu. Sprawdź, jak możesz go modyfikować.

Espresso – wyborny napój koneserów

Samo espresso podawane solo to kwintesencja kawy, której rozcieńczenie z mlekiem dla zagorzałych koneserów tej esencji jest nieakceptowalne. To niewielki napój, serwowany w ilości 25-30 ml, podawany w małej, podgrzewanej filiżance. Espresso pije się w kilku łykach. Przed jego degustacją usta należy przepłukać wodą, by oczyścić kubki smakowe – nic nie może zaburzyć jego smaku. Jedna porcja takiej kawy ma około 63 mg kofeiny. Charakterystyczna dla espresso jest „crema” – delikatna pianka. Jej obecność potwierdza dobrze przyrządzony napar. Oprócz pojedynczej wersji możesz zamówić również espresso doppio, a nawet trippio. To podwójna i potrójna porcja napoju, dedykowana tym, dla których pojedyncze espresso jest niewystarczające i potrzebują większej ilości tego boostera.

Jakie kawy możesz wykreować dzięki dobremu espresso?

Zarówno espresso, jak i jego podwójne i potrójne wersje mogą być rozbudowane. Na bazie tego klasycznego naparu możesz przyrządzić:

  • cappuccino – oprócz espresso potrzebujesz dodatkowo około 125 ml spienionego, tłustego mleka, by uzyskać puszystą i kremową piankę; tak przyrządzoną kawę pije się w porze śniadaniowej do ciasta lub słodkiego rogalika,
  • ristretto – to skrócone espresso, czyli napój, który przypomina espresso, ale nie jest tak mocny, ponieważ parzy się go krócej niż 25 sekund,
  • lungo – to inna, przedłużona wersja espresso, która zawiera większą ilość wody i nieco łagodzi intensywny smak kawy,
  • macchiato – inaczej espresso łączone z odrobiną mlecznej piany, które można podawać na 2 sposoby – z dolewką zimnego mleka (macchiato freddo) lub gorącą, spienioną pianką (macchiato caldo),
  • coretto – espresso podawane z dodatkiem alkoholu – likieru, whiskey lub brandy, serwowane wyłącznie po obiedzie,
  • affogato – espresso podawane z gałką lodów.

Możliwości masz naprawdę sporo i codziennie możesz odkrywać inny smak kawy. To tylko nieliczne rodzaje. Latem możesz sięgać po grecką wersję café frappe, która jest chłodzącym napojem i łączy orzeźwienie lodu ze smakiem kawy. Na bazie espresso możesz także jesienią sięgać po rozgrzewające wersje kaw – piernikową, dyniową czy też wiedeńską z bitą śmietaną i smakowym likierem. Najpierw jednak zadbaj o doskonałą, aromatyczną bazę w postaci perfekcyjnego espresso!