Pod tą egzotyczną nazwą kryje się zdrowa roślina w smaku podobna do słonecznika. Zrób z niej czipsy i placki lub dodaj do sałatki.

Pochodzi z Ameryki Północnej i inaczej nazywa się go słonecznikiem bulwiastym, bo tylko jego bulwa jest jadalna. Dawniej zastępował ziemniaki. Dziś znów zyskuje popularność, głównie z powodu smaku i tego, że jest bardzo zdrowy. Dzięki swoim właściwościom wspiera rozwój dobrej flory bakteryjnej w jelitach. Poleca się go również w profilaktyce cukrzycy. Można go kupić w większości supermarketów oraz na straganach.

Topinambur zbiera się jesienią. Im dłużej bulwy leżą w ziemi, tym są smaczniejsze. Mają charakterystyczny, przyjemny i łagodny smak: lekko orzechowy i słodkawy. Topinambur można gotować, piec, smażyć i dusić. Najlepiej krótko, bo łatwo się rozpada. Nadaje się na frytki i chipsy oraz na surówki i marynaty. Warto zrobić z niego też zupę-krem. Topinambur trudno przechowywać. Mimo, że w chłodzie zmienia smak na bardziej słodki, to nie można trzymać go w lodówce za długo, gdyż łatwo gorzknieje. W dodatku bulwy szybko więdną i może pojawić się na nich pleśń. Dlatego najlepiej zrobić coś z niego jak najszybciej.

Topinambur jest bardzo zdrowy, jednak jeśli jeszcze go pierwszy raz, wypróbuj małą jego ilość. Zawiera on bowiem ciężkostrawny błonnik, którego cząsteczki nazywane są fruktanami. U niektórych osób mogą one wywołać kłopoty trawienne. Zanim przygotujesz potrawę z tą rośliną, warto dzień wcześniej zrobić tzw. próbę topinamburu. Zjedz pół surowej lub gotowanej bulwy. Jeśli w ciągu dwóch-trzech godzin nie wystąpią przykre dolegliwości, możesz go jeść bez obaw.

Czipsy pieczone

Składniki:

5-6 dużych bulw obranego topinamburu
2 łyżki oleju, np. z pestek winogron
sól
ewentualnie biały pieprz lub ostra papryka
Przygotowanie:
Topinamburg obierz i pokrój na cienkie plasterki.
Wyłóż je na blachę, posmaruj olejem, obsyp solą i pieprzem.
Piecz przez 10 min w 170 st. C z termoobiegiem.

Aromatyczne placki

Składniki:
2,5 szklanki topinamburu startego na tarce
2 jajka, 2 łyżki mąki
2 łyżki mleka, 2 łyżki natki
sól i pieprz, olej
Przygotowanie:
Do startego topinamburu dodaj jajka, mleko, mąkę i posiekaną natkę. Dopraw solą i pieprzem.
Rozgrzej olej na patelni. Łyżką wkładaj porcje ciasta na gorący tłuszcz. Smaż placki z obu stron na złoto.